wtorek, kwiecień 24, 2018
Maruszańska flaga
Flaga z godłem miejscowości
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz z XVIII wieku
Kaplica św. Teresy
Kaplica zbudowana w 1928 r.
Stara cegielnia
Cegielnia gwarecka -1998 r.
Przyroda na Maruszach
Bażant zwyczajny
Stare tradycje
Maruszańscy Kolędnicy

Przyroda

Marusze leżą w południowej części Wodzisławia Śląskiego na terenach pagórkowatych Płaskowyżu Rybnickiego z licznymi wąwozami i dolinami na wysokości od 240 do 274 m n.p.m.

Wśród cieków wodnych występują dwa niewielkie potoki oddzielone tzw. maruszańska kępą, wpadające w dalszym biegu do rzeki Lesznica oraz spora ilość niewielkich stawów hodowlanych. Duża część powierzchni pokryta jest polami uprawnymi, łąkami i niewielkimi zagajnikami. Gleby przeważnie piaszczyste IV i V klasy

przyroda

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na bogactwo flory występującej na terenie miejscowości. Do licznych gatunków roślin tu występujących zaliczyć można byliny jak i różnego rodzaju zioła, które znaleźć można na łąkach i w okolicznych wąwozach. Do najczęściej spotykanych zaliczamy: Krwawnik (Achillea millefolium ), Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.), Babkę lancetowatą (Plantago lanceolata L.), Żywokost lekarski (Symphytum officinale L.).

Poza tym wielką różnorodność kwiatów i roślin polnych, z których niegdyś wyrabiano różnego rodzaju maści, kremy i inne medykamenty itp. Zaliczamy do nich: Chaber bławatek (Centaurea L.), Powój (Convolvulus L.), Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.), Jaskier polny (Ranunculaceae)- zwany również „Kaczeńcem”. Rośliny te bardzo dobrze się rozwijają, gdyż występują na terenach gdzie wyżej wymienione gleby piaszczyste doskonale spełniają swoją funkcje we wzroście tejże roślinności. W okolicy dobrze też rozwijają się drzewostany liściaste z przewagą brzozy, dębów, klonów, ale także olchy, która przeważa w większości na terenach podmokłych- tworząc zagajniki, w których schronienie znajdują sarny jak również ptactwo, które ściśle związane jest z tym biotopem. Wśród starodrzewu na uwagę zasługują pojedyncze, dorodne dęby, lipy na cmentarzu ewangelickim i pozostałości alei złożonej ze starych akacji wzdłuż historycznego traktu drogowego biegnącego z Wodzisławia do Frysztatu. 

przyroda3

 

Do gatunków ptaków występujących na tym terenie zaliczyć można gatunki, które podlegają ochronie prawnej w Polsce. Należą do nich: Bocian biały (Ciconia ciconia), czajka (Vanellus vanellus), dzierzba gąsiorek (Lanius collurio), słowik szary (Luscinia luscinia), słowik rdzawy (Luscinia megarhynchos) i wiele innych rzadkich ptaków. Niektóre z wymienionych ptaków są bardzo cennym bogactwem awifauny występującej na tych terenach. Dzięki licznym stawom i terenom podmokłym oraz biegnącym szlakiem ptaków wędrownych spotkać również możemy takie ptaki jak: czaple, zimorodki, bażanty, sójki, sroki, myszołowy oraz wiele innych ptaków z rodziny wróblowatych.

 

Wśród ssaków występujących na Maruszach wyróżniamy sarny, lisy, zające, kuny, jeże, rzadziej dziki. Z płazów należy wymienić ropuchy zielone, szare, rzekotki, a także niektóre gatunki gadów- jaszczurki zwinki, żyworodne i padalce.

przyroda2

Marusze samo w sobie jest cennym obszarem przyrodniczym, należy więc nie tylko zadbać o zwierzęta tam zamieszkujące ale także o walory krajobrazowe. Intensyfikacja rolnictwa jak również postęp gospodarczy może zachwiać równowagą tej okolicy. Dbajmy zatem o to by szanować tereny dziewicze tego obszaru, którymi są łąki, wąwozy, zagajniki i inne miejsca, w których można przyjemnie spędzić czas.

 

Opracowanie: Michał Fus i Dariusz Dyrszlag

Więcej zdjęć z maruszańską fauną i florą w GALERIA -> PRZYRODA

 

 

Polecamy

banerek2

Gościmy

Odwiedza nas 42 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © Marusze 2012 -2013

Bez zgody autora kopiowanie materiałów zabronione.
Kontakt:  Dariusz Dyrszlag
  tel. 519 127 874
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis marusze.pl utrzymywany na serwerze firmy

www.mbursz-net.pl

Dobry Serwis Komputerowy | Strony internetowe

 stopkambursz-net

i4 Facebook Likebox slider

stationery