wtorek, kwiecień 24, 2018
Maruszańska flaga
Flaga z godłem miejscowości
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz z XVIII wieku
Kaplica św. Teresy
Kaplica zbudowana w 1928 r.
Stara cegielnia
Cegielnia gwarecka -1998 r.
Przyroda na Maruszach
Bażant zwyczajny
Stare tradycje
Maruszańscy Kolędnicy

Dreirad - moja pasja

Pasjonatów na Maruszach nie brakuje! Możemy się o tym przekonać poznając kolejnego mieszkańca o niezwykłych zainteresowaniach.

 Tym pasjonatem jest 26 letni Mateusz Franz, który od najmłodszych lat interesuje się wszystkim,  co związane z motoryzacją. Kilka lat temu zrodziła się u  niego potrzeba odrestaurowania starego trójkołowego motocykla. Pomysł powstał po części z chęci ocalenia sporego kawałka polskiej motoryzacji, a po części z chęci nawiązania do długich tradycji rodzinnych. Podobny egzemplarz trójkołowca zbudowanego na bazie motocykla WSK posiadał nieżyjący już dziadek Mateusza- Ewald. Niestety maszyna nie zachowała się do naszych czasów i podziwiać ją możemy tylko na starych zdjęciach rodzinnych rodziny Franz.

Większość tego typu pojazdów, zaliczanych do wymierającej kategorii SAM, łączył sposób wykonania i przeznaczenie. Najczęściej były wykonywane przez samych właścicieli na bazie seryjnych motocykli WSK i starszych WFM-ek. Z uwagi na lata, kiedy powstawały te pojazdy, materiały użyte do budowy były dalekie od idealnych. Mimo prostoty wykonania trójkołowce, nazywane również trajkami lub dreiradami świetnie sprawdzały się w ogrodzie oraz podczas drobnych prac polowych.  Sposób wykonania i intensywna eksploatacja doprowadziły, że motocykle tego typu są dzisiaj rzadkością.

Z tego też powodu poszukiwania odpowiedniej maszyny zabrały  Mateuszowi kilka lat.

Przedstawiamy ciągnik ogrodowy własnej roboty na bazie motocykla WSK 125 z 1967 roku.

 

"Oto mój dreiradzik na podwórku tuż po zdjęciu z lawety. Odpalał i jeździł, ale reszta wymaga wielkiego wkładu pracy."

Mój egzemplarz to przerobiona profesjonalnie WSK o poj. 125 cm3 silnik oczywiście dwusuw napęd przenoszony dwoma przekładniami łańcuchowymi na tylne koła sprzężone ze sztywnym mostem i możliwością odłączenia każdego koła”.

 Obecna maszyna świetnie sprawowała się w ogrodzie poprzedniego właściciela. Teraz czeka ją zupełnie odmienny los. W planach Mateusza jest odrestaurowanie i doprowadzenie do takiego stanu, aby motocykl cieszył oko i aby dawał radość z samej jazdy.


"Silnik to chyba jedyna dobra cecha tego egzemplarza."

Nie będę wykorzystywał Dreirada zgodnie z jego przeznaczeniem tzn. do pracy, jedynie do przyjemności!

Choć od pomysłu do realizacji marzenia jest bardzo blisko, to najważniejszy etap, zdaniem Mateusza przed nim. Najtrudniejszą sprawą może być legalizacja pojazdu i zarejestrowanie w wydziale komunikacji, tak, aby radość z jazdy nie została zmącona mandatem służb porządkowych.

 

Obecny stan remontowanego motocykla

„Zachęcam wszystkich do odkrywania swoich ciekawostek historycznych, tych związanych z motoryzacja i nie tylko. Przeglądajcie stare albumy i przetrząśnijcie szopy, może okazać się, że znajdziecie coś cennego o dużej wartości sentymentalnej dla was i rodziny. Zabawa w poszukiwanie staroci to na prawdę świetna frajda, a odrestaurowywanie starego sprzętu nie koniecznie tego związanego z motoryzacją to dar dla przyszłych pokoleń, bo to dzięki wam przetrwają kolejne kilkadziesiąt lat. Polecam!”

Na takie wezwanie pasjonata chyba nikt nie pozostanie obojętny.

Na specjalnym profilu możemy śledzić kolejne etapy prac nad rekonstrukcją pojazdu.

https://www.facebook.com/Dreirad

 

Czekamy na kolejne osoby do dzielenia się swoimi pasjami na łamach naszej strony marusze.pl.

 

Polecamy

banerek2

Gościmy

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © Marusze 2012 -2013

Bez zgody autora kopiowanie materiałów zabronione.
Kontakt:  Dariusz Dyrszlag
  tel. 519 127 874
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis marusze.pl utrzymywany na serwerze firmy

www.mbursz-net.pl

Dobry Serwis Komputerowy | Strony internetowe

 stopkambursz-net

i4 Facebook Likebox slider

stationery