wtorek, kwiecień 24, 2018
Maruszańska flaga
Flaga z godłem miejscowości
Cmentarz ewangelicki
Stary cmentarz z XVIII wieku
Kaplica św. Teresy
Kaplica zbudowana w 1928 r.
Stara cegielnia
Cegielnia gwarecka -1998 r.
Przyroda na Maruszach
Bażant zwyczajny
Stare tradycje
Maruszańscy Kolędnicy

Powstanie cmentarza ewangelickiego, wiąże się z założeniem w 1776 r. parafii ewangelickiej na Maruszach. Obecny cmentarz stanowi jedyną zachowaną pamiątkę po pierwotnym zborze ewangelickim założonym w tym miejscu przez hrabinę von Dyhrn.

W centralnym miejscu cmentarza znajduje się stary,żeliwny krzyż, który wskazuje miejsce usytuowania ołtarza nieistniejącej już drewnianej świątyni.

Z uwagi na to, że cmentarz znajduje się na uboczu, znaczna część starych nagrobków zachowała się do dnia dzisiejszego. Niektóre mogiły pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku i pamiętają początki protestanckiej nekropolii.

Wśród najstarszych grobów znajdujemy groby rodu von Skrbeński, Jurczyk, Tannenberg, Scheithauer, Schrader, Rabe, czy Firla

 

 

Cmentarz jest do dnia dzisiejszego jedyną czynną nekropolią wodzisławskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

 

Więcej zdjęć cmentarza znajdziesz w Galerii >>TUTAJ<<

fa

rys. Róża Lutra

Powstanie zboru ewangelickiego na Maruszach wiąże się z datą 22 lipca 1776r. kiedy to hrabina von Dyhrn, ówczesna właścicielka państwa Wodzisław wydała wezwanie do okolicznych właścicieli ziemskich wyznania ewangelickiego o pomoc w budowie kościoła i założenia parafii w nowo załozonej kolonii Dyhrngrund.

luter

rys. Marcin Luter (1483-1546)

 

 

 "...Żeby więc spełnić zasadniczy obowiązek człowieka i chrześcijanina jak tylko to możliwe, żeby chwalić chwałę Bożą i dla zbudowania mieszkańców ewangelickich, ja niżej podpisana przy pomocy Bożej zdecydowałam się zbudować kościół ewangelicki dla szerzenia królestwa Chrystusowego i zbawienia dusz tylu wiernych pozbawionych publicznych nabożeństw na mojej nowo zbudowanej kolonii Marusze…”

                                               Posłusznai uniżona sługa, owdowiała

HrabinavonDyhrn,zdomu baronówna

vonCrausse”.

 Wśród największych ofiarodawców znaleźli się: rotmistrz von Lidner w Radlinie Dolnym, rotmistrz von Borne w Jastrzebiu, von Bludowski na Marklowicach Górnych, von Skrbenski na Gołkowicach, hrabia Gessler w Łoncach, pani baronowa Reisswitz na Czernicy oraz sama hrabina von Dyhrn, która na ten cel przeznaczyła znaczą kwotę.

Po zgromadzeniu odpowiedniego zabezpieczenia majątkowego Jego Królewska Mość, Król Prus wydał 28 października 1776r. w Berlinie koncesję i zgodę na powstanie nowej parafii na Maruszach.

 „…Tak udziela jej Królewska Mość Zofii Karolinie, wdowie po hrabim von Dyhrn, z domu baronównie von Craussen, niniejszym zezwolenia na jej chwalebny wyżej wspomniany zamiar i upoważnia ją niniejszym do zbudowania kościoła na Maruszach…”                   

                                                           Fryderyk

 

Dzięki dużemu zaangażowaniu i determinacji założycielki kolonii już wkrótce Marusze stały się centrum wiary ewangelickiej w całej okolicy.


 

Polecamy

banerek2

Gościmy

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © Marusze 2012 -2013

Bez zgody autora kopiowanie materiałów zabronione.
Kontakt:  Dariusz Dyrszlag
  tel. 519 127 874
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Serwis marusze.pl utrzymywany na serwerze firmy

www.mbursz-net.pl

Dobry Serwis Komputerowy | Strony internetowe

 stopkambursz-net

i4 Facebook Likebox slider

stationery